Typy ošetření


Odstranění zubního kamene


Následuje vlastní ošetření – to sestává z odstranění zubního kamene a plaku a leštění zubů. Zubní kámen a plak je odstraňován pomocí ultrazvuku nebo ručních nástrojů, nejčastěji kombinací obou postupů. Závěrečným leštěním pomocí rotačních kartáčků a lešticí pasty jsou odstraněny zbytky plaku a povrchové pigmentace.

Pískování zubů – Airflow


Pomocí metody pískování zubů (zvané také airflow) dochází k odstranění povrchových pigmentací způsobených nejčastěji kouřením, pitím kávy, čajů, červeného vína. Tato metoda je šetrná a přitom efektivní. Dochází k opískování zubů pomocí speciálního písku, kterým se pod tlakem spolu s vodou a vzduchem otryská povrch zubů. Touto metodou se dokážeme zbavit pigmentací i z jinak těžko dostupných mezizubních prostor, jamek a rýh.

Recall


Následně po ošetření je pacient zařazen do tzv. recallu = systému pravidelných návštěv. Pacient je v tomto systému dle odborných stanov určen k ošetření jedenkrát za šest měsíců, to znamená stejně často, jako jsou doporučeny návštěvy u zubního lékaře. Ke každému pacientovi je ovšem přistupováno individuálně dle jeho potřeb a stavu chrupu a dásní.

Dentální šperk


Aplikace dentálního šperku je poslední době velmi vyhledávanou a oblíbenou zkrášlovací metodou. Dentální šperk (nejčastěji čirý krystal) lze nalepit na jakýkoliv zub. Při jeho aplikaci nedochází k poškození zubu, šperk se lepí na povrch zubu. Nutné je zoubek důkladně očistit, poté dochází k samotnému lepení pomocí speciálního „lepidla“. Zub se následně osvítí UV lampou a zaleští a upraví se okolí šperku. Celá procedura netrvá déle než 15 minut.

Bělení zubů


Pokud nejste spokojeni s barvou svých zubů ani po vyleštění či opískování zubů, je možno přistoupit k bělení zubů. K tomu se využívá působení bělícího gelu obsahujícího peroxid vodíku o různých koncentracích, jenž se aplikuje na zuby. Rozlišujeme mezi ordinačním a domácím bělením.

V případě domácího bělení je nutno zhotovit otisky chrupu, na které se vyhotoví formičky ze speciální folie. Do těch si potom dle instrukcí dentální hygienistky doma aplikujete bělící gel buď na několik hodin denně či přes noc, kdy bělící gel působí během spánku. Ordinační metoda bělení je po celou dobu bělení vedena dentální hygienistkou přímo v ordinaci.

Instruktáž


Během instruktáže správné péče o dutinu ústní jsou pacientovi představeny pomůcky pro provádění ústní hygieny individuálně podle stavu chrupu a dásní. Veškeré pomůcky jsou k dispozici k zakoupení v ordinaci.

Dětská dentální hygiena


S dentální hygienou u dětí je ideální začít v době, kdy jsou již schopné spolupráce, tedy ve věku 3-4 let.

Během návštěvy u dentální hygienistky jsou rodiče seznámeni s problematikou prořezávání mléčných i stálých zubů, výživovými doporučeními i preventivními opatřeními vedoucími k předcházení zubnímu kazu a zánětu dásní.

Celá hodinová návštěva je vedena zábavnou formou tak, aby děti zaujala a měly chuť spolupracovat a následně se i dobře o zoubky doma postarat. Zoubky se obarví speciální tabletkou, jejíž barvivo ulpí v plaku – tato metoda pomůže poukázat na špatně očišťovaná místa a je u dětí velmi oblíbená. V poslední řadě probíhá nácvik techniky čištění s přihlédnutím k věku.