Onemocnění chrupu


Zubní kaz


Zubní kaz je infekční onemocnění, způsobené bakteriemi obsaženými v zubním plaku. Tyto bakterie vypouštějí na zubní sklovinu kyseliny, které zub odvápňují, a snižují tak jeho pevnost. Pravidelným odstraňováním zubního plaku z povrchu zubu můžeme vzniku zubního kazu účinně předcházet.

Citlivost zubů


Citlivost zubů se nejčastěji projevuje při konzumaci studených, kyselých či sladkých nápojů a potravin. Jde o nepříjemnou, ostrou bolest. Ta může být způsobena poškozením skloviny či ústupem dásní v důsledku dlouhodobého používání tvrdého kartáčku, abrazivní pasty či špatnou technikou čištění. Další z faktorů, které se podílí na vzniku tohoto problému, může být častá konzumace kyselých nápojů (např. džusů) – ty mohou poškodit sklovinu a vést ke zvýšené citlivosti.

Citlivost se snažíme řešit co nejšetrněji. K jejímu vyřešení a odeznění vede více možností. Navštivte dentální hygienistku a zbavte se citlivosti jednou pro vždy!

Parodontitida


Parodontitida je zánětlivé onemocnění postihující jak dásně, tak i kost, ve které zuby jinak pevně drží. Toto onemocnění je vyvoláno přítomností zubního plaku a kamene na povrchu zubů. Kost se v důsledku zánětu rozpouští a ubývá. Parodontitida tak může vést až ke ztrátě zubů. Toto onemocnění se dá léčit! Nejdůležitější je odstranění zubního plaku a kamene a následné udržování chrupu správnými pomůckami. S tím vším vám pomůže dentální hygienistka.